Ilustracja złożona z fragmentów dwóch ilustracji - ilustracja minimalistyczna prezentująca trudne czynności biurowe.

Ilustracja ekspercka jako narzędzie edukacyjne

Więcej, szybciej, prościej. Oto jak produkuje się dzisiaj treści – nie wyłączając materiałów szkoleniowych, eksperckich i edukacyjnych. Ma być często, ma być krótko – 10 sekund i po sprawie. Ray Bradbury (autor 451° Fahrenheita) uśmiecha się do nas z zaświatów.

Ale, co jeśli słów musi być więcej? A zdania, które tworzą nie zawsze są proste? Jak w świecie treści instant zainteresować odbiorców długim tekstem eksperckim? Albo jak skupić uwagę słuchaczy podczas wykładu czy szkolenia?

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to mam dla Ciebie świetne rozwiązanie: ILUSTRACJA EKSPERCKA.

Ilustracja ekspercka jako klucz do zrozumienia skomplikowanych tematów

Dlaczego? By było ładnie, WIADOMO, ale jednak głównie po to, by wesprzeć przekazywanie i przyswajanie treści. Bo rysunki nie muszą mieć jedynie funkcji ozdobnej. Rysunek to profesjonalne narzędzie, które ma za zadanie pomóc w przemianie czegoś skomplikowanego – w coś zrozumiałego i przystępnego.

Bywa, że treści eksperckie, zwłaszcza te specjalistyczne, mogą zawierać trudny język lub skomplikowane definicje. Albo po prostu przekazywać bardzo dużo informacji, które, nawet jeśli napisane najprostszym językiem, mogą przysporzyć problem z przyswojeniem i zapamiętaniem. Tymczasem ilustracja, nie tylko ułatwia zrozumienie czytanego tekstu, ale sprawia, że odbiorca bardziej angażuje się w proces nauki, a tym samym informacje są lepiej zapamiętywane.

Dlaczego rysunek może sprawdzić się lepiej, niż zdjęcie?

Po pierwsze: W treściach eksperckich mogą pojawić się na tyle abstrakcyjne pojęcia, że zilustrowanie ich za pomocą zdjęć może okazać się trudne. Rysunek daje większą swobodę w przedstawianiu tych pojęć poprzez graficzną interpretację.

Po drugie: Rysunek pozwala na stworzenie formy estetycznej skrojonej pod konkretne wymagania. Zależnie od potrzeb, ilustracja może być bardziej techniczna i dosłowna lub alegoryczna. Szczegółowa bądź minimalistyczna. Dlatego właśnie…

po trzecie: Ilustracja graficzna może być bardziej angażująca dla odbiorcy. Możliwość prezentowania treści w sposób bardziej ekspresyjny i porywający zwiększa efektywność przekazu. Rysunki przyciągają uwagę widza poprzez pobudzanie ciekawości, co sprzyja lepszym zapamiętywaniu omawianego materiału.

I po czwarte: Odpowiedni rysunek może być kolejnym kamyczkiem w budowaniu spójnego i charakterystycznego obrazu firmy lub marki osobistej. To proste – odbiorca nawet jeśli nie przeczyta tekstu – zobaczy obraz i skojarzy go z odpowiednią marką.

Plakat Mocno Pomocni – wewnętrznego programu CPPC

Ilustracja ekspercka ma moc tworzenia mostu między teorią a praktyką.

Dzięki niej czytelnik może z łatwością pojąć skomplikowane idee, widząc je w konkretnym kontekście.

Podsumowując: Z odpowiednim rysunkiem zawsze fajniej i łatwiej – będę to powtarzać.

Potrzebujesz ilustracji skrojonej na miarę Twoich potrzeb, która wesprze Twoje treści edukacyjne lub szkoleniowe? Napisz do mnie: kontakt@annateodorczyk.com Sprawdź także w moim portfolio lub na moim Instagramie przykłady zrealizowanych przeze mnie projektów.