Otacza nas mrowie graficznych projektów, które nie spełniają roli innej, jak zaledwie „bycie”, gdyż są tak mało wyraziste i opatrzone, że nauczyliśmy się je ignorować. Po co więc nam one? Czy pusta, biała kartka w morzu takich samych, nijakich zdjęć, nie rzucałaby się w oczy najbardziej i nie prowokowała pytania „dlaczego?” Przynajmniej drukarnia oszczędziłaby tuszu, a marketingowiec dopiął swego.
Łatwo jest umieścić na okładce zdjęcie ładnej kobiety, ale jest to po prostu nudne.
Nierzadko oczekujemy, a przynajmniej liczymy, że zakupiony przedmiot „coś nam da”, w jakiś sposób wzbogaci. Dlaczego więc, nie uznamy za godne, pożądania nietypowych, ciekawych projektów, które faktycznie mogą nam zaoferować „coś więcej”, niż bycie ledwo bezbarwnym tłem zakrytym napisami?
Od lewej oryginał, od prawej moja interpretacja.
Bo po pierwsze, nie każdy produkt komercyjny jest przysłowiowym „muzgotrzepem”, a po drugie, dla poprawy jakości estetycznej naszego życia.
Ponieważ cenię dobre historie ponad wszystko, nieobce są mi nie tylko książki, ale też gry komputerowe. Do moich niekwestionowanych faworytów, należą klasyczne gry przygodowe typu wskaż i kliknij (point&click), które swoją świetność przechodziły w latach 90. XX wieku.
Postanowiłam do niektórych z nich zaprojektować plakaty. Raczej nie tworzy się ich w celach reklamowych – co najwyżej, w postaci gadżetu fanowskiego.
Głównym celem gier przygodowych, jest przedstawienie dobrej fabuły – bez tego ani rusz – i umiejętnego dobrania zagadek logicznych. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak abstrakcyjnie trzeba myśleć, aby popchnąć historię do przodu. Ale te historie naprawdę warte są zachodu.
Nie są mocno artystyczne, ani trudne w odczytaniu. Chciałam pogodzić prosty graficzny symbol oddający sedno historii z faktem, że mamy tu do czynienia z grą komputerową.
Grim Fandango – epicka opowieść w stylu Casablanki o zbrodni i korupcji w świecie zmarłych. Gra legenda, studia LucasArts i pierwsza gra przygodowa w grafice 3D.
Miałam okazję stworzyć filmik inspirowany tą grą. Swing Fandango.
Trylogia Deponii; Deponia, Chaos na Deponii oraz Żegnaj Deponio – zabawna trylogia, również studia Deadalic Entertaiment, prezentująca historię Rufusa, mieszkającego na planecie wysypisku i dziewczyny imieniem Goal, która przybyła z podniebnego miasta Elizjum.