DaVinci Resolve – program do montowania (podstawy cz. 01)

Jeśli na montażu filmów znasz się tyle, co kura na pieprzu lub Twoje doświadczenia ograniczają się co najwyżej do Movie Makera – a poszukujesz darmowego, przystępnego programu do post produkcji – to ten artykuł dedykuję właśnie Tobie.

DaVinci Resolve to dość zaawansowane narzędzie, nawet w swojej formie podstawowej (bezpłatnej). Przy pierwszym uruchomieniu może nieco onieśmielać swoim panelem oraz mnogością dostępnych funkcji, jednak wbrew pozorom te najbardziej podstawowe są niezwykle intuicyjne.  

W tym poradniku wprowadzę Cię w najbardziej podstawowe tajniki użytkowania tego narzędzia i przeprowadzę punkt po punkcie przez proces zmontowania i wyeksportowania najprostszego klipu filmowego złożonego z  pociętych fragmentów nagrań, zdjęć oraz ścieżki dźwiękowej.

Prościej się chyba nie da 😉


Skąd pobrać DaVinci Resolve?


Program pobierzesz z oficjalnej strony producenta Blackmagic: httpss://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/  

U dołu strony głównej znajdują się dwie wersje do wyboru – darmowa oraz płatna.

Wybierz interesującą Cię taryfę oraz wersję programu dopasowaną do systemu operacyjnego Twojego komputera. Następnie wypełnij panel rejestracyjny, po czym pobierz i zainstaluj program.  

Screen

Darmowej wersji DaVinci Resolve można używać do działań komercyjnych, jednak zasady mogą się zmienić od momentu publikacji tego tekstu, dlatego zawsze sprawdzaj dokładnie licencję.

logo da vinci resolve
Logo/ikona programu DaVinci Resolve

Po zainstalowaniu programu oraz uruchomieniu go za pomocą ikonki, pojawi się okno „Project Menager” (zdj. 1), które wyświetla historię prac oraz umożliwia otwarcie nowego projektu. By rozpocząć wybierz opcję „Untitled Project” (lewy górny róg, czerwona ramka).

screen
zdj.1 „Project Menager”


Pierwsze kroki: 
Dodawanie materiałów „Media”Po uruchomieniu nowego projektu, program przenosi nas do okna „Media” (zdj. 2/2b). To tutaj dodajemy elementy, które będą składowymi naszego filmu. By to zrobić wystarczy przeciągnąć muzykę, zdjęcia lub filmy z naszego komputera do programu w pole oznaczone nr 1.      

Opcje DaVinci Resolve mogą różnić się w zależności od systemu operacyjnego.
Wersja na Windows nie obsługuje na przykład formatu .mp3 – pliki dźwiękowe należy dodawać jako .wave
 

Na panelu u dołu (2) znajdują się cztery główne działy, w których będziesz pracować:

 • Media –  w nim się aktualnie znajdujemy
 • Edit –  główne okno montażu
 • Color –  panel zmiany opcji kolorystycznych (omówię go w innym artykule)
 • Deliver –  eksport filmów

screen
zdj. 2 „Media” – przykład bez dodanych mediów
screen
zdj. 2b „Media” – przykład po dodaniu mzdj. 2b „Media” – przykład po dodaniu mediówediów


Montowanie filmu „Edit”


Okno „Edit”, to główne miejsce pracy nad filmem (zdj. 3/3b)   Poniżej głównego paska menu znajdują się trzy zakładki: Media Pool, ”Effects Libery” oraz „Edit Index”. W tej części interesuje nas pierwsza z nich. To podręczny widok na materiały (3), które dodaliśmy w oknie „Media”.

Do zakładki „Media Pool” możemy w każdej chwili dodawać materiały, lub je z niej usuwać, bez konieczności cofania się do okna „Media”. Możemy je także podejrzeć (4).   

Nr 6. To pole TIMELINE, na które przeciągamy te elementy z pola „Media Pool” (3), które mają znaleźć się w naszym filmie. By je usunąć, wystarczy wybrać niechciany element i skasować go przyciskiem „Delete”.    Możemy dodawać kilka ścieżek dźwiękowych (np. muzyka i dialogi) lub graficznych (filmy i zdjęcia). Umieszczamy je wówczas jedne nad drugimi, na pasku timeline, tworząc w ten sposób warstwy. Szerzej omówię to w osobnym artykule.   Po przeciągnięciu obrazu lub dźwięku na pole timeline (6), uaktywnia się panel po jego lewej stronie (7), który umożliwia m.in. zablokowanie lub wyciszenie danej warstwy.   W pasku powyżej pola timeline znajdują się najbardziej podstawowe narzędzia do obróbki filmu (8).

Omówię najważniejsze z nich na tym etapie:  

 • Kursor – strzałka pozwala na swobodne przesuwanie wybranych elementów 
 • Żyletka – służy do cięcia materiałów (filmów i muzyki) w wybranym miejscu 
 • Magnes – włączając tę opcję poszczególne elementy
  będą się do siebie przyciągały podczas ich przesuwania. 
 • Zoom – powiększanie i zmniejszanie widoku na timeline

Efekty pracy nad filmem wyświetlane są w polu nr. 5    

screen
zdj. 3 „Edit” – przykład bez dodanych mediów
screen
zdj. 3b „Edit” – przykład podczas pracy


Zapisywanie pracy i eksportowanie filmu „Deliver”


By ZAPISAĆ prace nad filmem, w dowolnym momencie, wystarczy w górnym pasku menu wybrać opcję File, a następnie „Safe Project As…”. Nadajemy projektowi nazwę i zapisujemy. Od teraz, nasz projekt będzie dostępny i możliwy do edycji podczas uruchomienia DaVinci Resolve w oknie „Project Menager” (zdj. 1)  Kolejne zapisy postępów pracy wykonujemy w ten sam sposób wybierając opcję „Safe”.  

By WYEKSPORTOWAĆ film należy przejść do okna „Deliver” (zdj. 4/4b)   Tutaj w zakładce „Render Setting” należy wybrać:  

 1. 1. Lokalizację zapisu filmu – „Location” „Browse” (9)
 2. 2. W opcji „Video” (10) wybrać takie ustawienia, jak na zdjęciu 4c – można je oczywiście zmieniać wedle uznania, ale jeśli opcje nic Ci nie mówią, nie kombinuj.
 3. 3. W opcji „File” (11) nadać nazwę filmowi  – „Custom File”
 4. 4. Na koniec wybrać opcję „Add tu render Queue” (12), która przeniesie film do panelu renderowania (13).
 5. 5. Wybierz „Start render” (14) i czekaj aż komputer wyrenderuje wideo.

Upewnij się, że okienka „Export Video” i „Eksport Audio” w opcjach Video i Audio są zaznaczone. W przeciwnym razie film będzie pozbawiony obrazu lub dźwięku. Możesz też używać tych opcji intencjonalnie.

screen
zdj. 4 „Delivery” – przykład bez mediów
screen
zdj. 4b „Delivery” – przykład panelu podczas przygotowania do renderowania filmu
screen
zdj. 4c „Delivery” – opcja „Video” ustawienia

To najbardziej podstawowy sposób przygotowania prostego klipu filmowego. W kolejnych częściach poradnika omówię podstawowe sposoby dodawania efektów wizualnych, tekstu, pracę z kolorami, modulowanie dźwięków i inne…

Mam nadzieję, że poradnik okazał się dla Ciebie przydatny. Daj mi znać, co o nim sądzisz w komentarzu, a jeśli dzięki niemu powstanie jakiś film, nie zapomnij się nim pochwalić!

.
.
.
.
.
Opis obrazka:
Grafika realistyczno-komiksowa, czarno biała z pojedynczymi plamami koloru.
Rysunek przedstawia monitor komputera na którym widać taśmę filmową. Dookoła rozrzucone są: głośni, nożyczki, ołówek, klaps filmowy.
Tekst „Montowanie filmu z DaVinci Resolve – podstawy podstaw”

Pozostałe obrazki to screeny opisywanych części programu DaVinci Resolve