Jak zostać grafikiem? Jak zostać ilustratorem? Jak utrzymać się z rysunku?
Jeśli zadajesz sobie któreś z tych pytań – dobrze trafiłeś! Ja znam na nie odpowiedź!
Zmień pasję w biznes, kto kocha swoją pracę, ten nie przepracuje ani dnia
Takie i podobne hasła przewijają się w sieci jak Internet długi i szeroki. Są one jednak całkowicie pozbawione głębszej refleksji. Nie zrozum mnie źle, pasjobiznes to piękna sprawa. Ale jeśli wydaje Ci się, że zawód grafika to szkicowanie na serwetce w kawiarni… to radzę Ci pomyśleć raz jeszcze. Wielu wpadło w pułapkę przemiany swojego hobby w zawód, a w efekcie znienawidziło tylko swoją pasję.
Czy praca kreatywna jest dla każdego?
W zawody kreatywne częściej „wchodzi się” z zamiłowania niż z pragmatyzmu. Człowiek zgłębia ukochany temat, a później rzeczy toczą się różnie. Jedni idą na studia, inni są samoukami. Podczas gdy do jednych praca wali drzwiami i oknami, drudzy łamią sobie głowę, jak by tu złapać najdrobniejsze zlecenie.
Znam ludzi po prywatnych liceach plastycznych i po studiach na ASP, którzy nigdy nie wyszli ze strefy hobby. Znam samouków, którzy najpierw stworzyli prężny biznes, a później dopiero się dokształcali.
Dlaczego jednym sukces przychodzi łatwo, a drudzy ledwo ciułają na papier i ołówek? Wrodzone umiejętności biznesowe? Większy talent? Znajomości? No cóż… różnie bywa.
Do tych zagadnień na pewno jeszcze wrócimy, ale w tym momencie chciałabym, byś odpowiedział sobie na parę pytań, które pozwolą nam ustalić kilka podstawowych spraw. Możesz również przeczytać moje odpowiedzi i porównać ze swoimi przemyśleniami.
Czym jest dla Ciebie Twoja dziedzina kreatywna?
Zastanów się. Weź kartkę i długopis i zapisz to. Ale nie na zasadzie krótkiego, sztampowego zdania: To moja pasja. Odpowiedź wymaga głębszego przemyślenia.
Jeśli Ci to pomoże, możesz spróbować określić stopień Twojego zaangażowania w daną dziedzinę. Na przykład, czy jest ona dla Ciebie:
Pasją – najwyższy stopień zaangażowania. Działasz w tej dziedzinie, kiedy tylko możesz, fascynuje Cię, zgłębiasz ją, śnisz o niej. Niektórzy twierdzą, że z pasją człowiek się rodzi, inni – że można ją w sobie wypracować.
Hobby – wykonujesz je, by się odprężyć. Poświęcasz na to swój wolny czas. Zgłębiasz zagadnienie.
Zainteresowanie – ciekawi Cię ten temat. Wykonujesz daną czynność lub zgłębiasz zagadnienie od czasu do czasu.
Moja odpowiedź: Grafika jest nierozerwalną częścią mnie samej. Zaczęło się od prostego stwierdzenia, że lubię rysować, a skończyło na tym, że nigdy nie przestałam tego robić. Nie wyobrażam sobie, bym mogła pracować w inny sposób. Wielokrotnie próbowałam i jedyne, co osiągnęłam, to stan permanentnego wyczerpania. Moje życie krąży wokół mojej pracy lub tematów pokrewnych. Idąc ulicą, zdarza mi się mówić: Zieleni tych liści CMYK nie uzyska, trzeba by użyć PANTONE.
Twoja odpowiedź: …
A teraz drugie pytanie:
Dlaczego chcesz uczynić z tego swój zawód?
I znów – nie ograniczaj się do prostego: Chcę pracować z tym, co kocham. Okej, tutaj sprawa jest trudniejsza, bo to może rzeczywiście być Twój jedyny powód. Ale może znajdzie się jeszcze coś? Coś, co jest dla Ciebie ważne, ale nigdy o tym nie myślałeś?
Moja odpowiedź: Tylko tej pracy jestem w stanie poświęcić się całkowicie, a pod koniec dnia i tak mieć energię. Tylko ona sprawia, że jestem szczęśliwa zawodowo. Poza tym zawsze chciałam być częścią procesu tworzenia i być dumna z efektów. No i nie mogłam znieść tych wszystkich szpetnych reklam! Czułam potrzebę, by coś z tym zrobić.
Twoja odpowiedź: …
Teraz zastanówmy się, czym różni się hobby (bądź pasja) od pracy zarobkowej. Wydaje się to oczywiste, prawda? Ale mimo to porównajmy obie formy.
Hobby | Praca |
Wykonuję, kiedy chcę/kiedy mam wenę. | Wykonuję, kiedy muszę. Często niezależnie od weny, po godzinach, nawet, gdy mam już dość. |
Robię to, co chcę. | Robię, co chcę, lub to, co zlecą klienci – zależnie od okoliczności. |
Robię to, jak chcę. | Zależne od klienta i ustaleń. Czasem robię coś tak, jak bym sama nie zrobiła. |
Robię w czasie, jaki mi pasuje. | Robię, kiedy muszę, w ustalonym terminie. |
Brak przychodów. | Zarobek. |
Wykonuję dla przyjemności. | Czasem lub często wykonuję konkretne zlecenie, bo muszę. |
Jeśli oprócz wykonywania wymarzonego zawodu kreatywnego, chciałbyś pracować na własny rachunek, musisz wziąć pod uwagę szereg związanych z tym zadań – także tych niepołączonych bezpośrednio z pracą twórczą – sprawy administracyjne, prawne, reklama i promocja, poszukiwanie klientów, kontakty z nimi itd.
Okej, wygląda to teraz nieco pesymistycznie, ale jest nam potrzebne, byś mógł odpowiedzieć sobie na trzecie pytanie.
Czy jesteś gotowy zamienić hobby w pracę?
Wahasz się? Jeśli tak, to nic nie szkodzi. Może nie jesteś jeszcze gotowy na ten krok, a może czasami hobby powinno pozostać po prostu… hobby.
Jeśli twoja odpowiedź to zdecydowane „TAK” – bardzo się cieszę i liczę na to, że , choć w małej części, ułatwi Ci rozpoczęcie pracy w wymarzonym zawodzie.
Obejrzyj nagranie LIVE uzupełniające materiał – dostępne na mojej grupie facebookowej
Już teraz przejdź do artykułu: Dlaczego ciągle nie jesteś ilustratorem?
Redakcja i korekta tekstu: Magdalena Białek